1. Ana Sayfa
  2. Pazarlama

2022 için 5 Dijital Pazarlama Trendi

2022 için 5 Dijital Pazarlama Trendi
+ -

2022’de küçük ve orta ölçekli işletmeler için önemli olduğunu düşündüğüm dijital pazarlama trendlerini listeledim.

2022 yılının dijital pazarlama trendleri

Lafı uzatmadan hemen başlayalım.

1️⃣ Mobil web sitesi yükleme hızı her zamankinden daha önemli

Tüketicilerin çevrimiçi ortamda bilgiye ulaşma hızı beklentileri arttıkça, çevrimiçi varlıklarının yeterli performansı gösterdiğinden emin olmak isteyen işletme sahipleri ve pazarlama ortakları üzerindeki baskı da artıyor.

Web siteniz neden mobil cihazlar için optimize edilmiş olmalı?

İşletmenizin web sitesinin yüklenmesi birkaç saniyeden bile sürüyorsa, bu, bir kullanıcının işletmenizle etkileşimi bırakıp başka bir yerde arama veya satın alma yapması için yeterlidir. Türkiye’de bu durum özellikle son yıllarda internet bağlantı hızlarının daha iyi duruma gelmesiyle önemini artırdı.

Yeni müşterilerinize işletmeniz hakkında kötü bir izlenim vermekten kaçının ve web sitenizin hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olun. Mobil uyumlu ve hızlı bir web sitesiniz olmadan işletmenizin gerçek anlamda bir büyüme sergilemesi için fırsatı olmayacaktır.

2️⃣ Kusursuz bir kullanıcı deneyimi olmadan SEO yeterli olamaz

dijital pazarlamada kullanıcı deneyiminin önemi
kullanıcı deneyimini iyileştirerek seo çalışmalarınızdan tam verim alın.

Web sitenizin yükleme süresinin kısa olmasını sağlamaya benzer şekilde, bir kullanıcının web sitenizle girdiği etkileşimin sorunsuz ve ilgi çekici olduğundan emin olmalısınız.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), 2022’de de tüm etkisini koruyor. Ancak, SEO’nuzu en etkili hale getirmek için gereken bazı yeni etmenler var. Web sitenizden tutun içeriklerinize ve sosyal medyanıza kadar optimize edilmiş bir çevrimiçi varlığınız olsa bile kullanıcı deneyiminiz kusursuz olmadığında tüm bunların değeri ciddi bir düşüş yaşar.

Kullanıcı deneyimi, ana sayfada gezinmesi kolay bir menüden, iletişim bilgilerinizin kolayca erişilebilir olmasından, sorunsuz ve güvenli bir ödeme sürecine kadar her şeyi kapsar.

Tüketiciler şimdi her zamankinden daha fazla kusursuz bir deneyim beklentisindeler. Bu yüzden, sizi mükemmel SEO’nuz aracılığıyla bulduklarında, onları kusursuz bir kullanıcı deneyimi ile elinizde tuttuğunuzdan emin olun.

3️⃣ Sanal deneyimler oluşturun

Sanal deneyimler, gitgide dijital pazarlamanın önemli bir kolu haline geliyor. İş modelinizle ilgili herhangi bir şeyi sanal deneyime dönüştürebilirsiniz!

Örneğin, bir manikür salonu işlettiğinizi varsayalım. Müşterinizin ellerinin ve tırnaklarının fotoğrafını yükleyebileceği ve farklı manikür stilleri, renkleri üzerinde deneyebileceği bir özellik ekleyebilirsiniz. Bununla bağlantılı bir Instagram filtresi oluşturabilir ve bunu müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Markaya bağlı hissetmek, bugünlerde müşterilerin satın alma kararlarındaki önemli faktörlerden birisidir. Sanal deneyimler, bu ihtiyacı karşılamanız ve işletmenize rekabet avantajı sağlamanız için tercih edilebileceğiniz yöntemlerden biridir.

4️⃣ Sesli aramalar için optimizasyon

Çevrimiçi varlığınızı sesli aramalar için henüz optimize etmediyseniz, şimdi tam zamanı! Siri ve Google gibi sanal asistanlar ülkemizde de oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bununla birlikte sesli aramaların popülaritesi sürekli artıyor.

Çevrimiçi içeriğinizi sesli aramalar için optimize etmek, içeriğiniz sesli aramalar sırasında kolayca taranabilmesini sağlamak anlamına gelir. Nasıl SEO için yapılması gerekenler varsa sesli arama optimizasyonu için de gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir.

5️⃣ Mükemmel müşteri deneyimi şart

dijital pazarlama ve müşteri deneyimi
i̇şletmenizin müşteriye dönük her yönünü güçlendirin.

Yapılan bir çalışmada, tüketiciyi bir işletmeden uzaklaştıran bir numaralı etkenin olumsuz çalışan tutumları olduğu görüldü. Başka bir deyişle, işletmenizin diğer tüm bölümleri en yüksek performansta çalışıyor olsa bile, tek başına zayıf müşteri hizmetleri müşteri kaybetmek için yeterlidir.

İş modeliniz, satış sürecinin herhangi bir noktasında müşteriler ve personeliniz arasında yüz yüze veya telefonla yapılan etkileşimleri içeriyorsa, çalışanlarınıza genel bir denetim yapmanız faydalı olacaktır.

Çalışanlarınız tarafından sunulan harika bir müşteri deneyimi, müşterilerinizle güven oluşturmanın en iyi yollarındandır. Bu güven birkaç yöntemle oluşturulabilir. Bu, bir çalışanın mağazada veya çevrimiçi bir sohbet oturumu aracılığıyla müşteriyle gerçekten ilgilenmesi ve ona yardım etmesi olabilir. Müşterinin adının metinde yer aldığı veya geçmişteki favori alışverişlerinin indirimli olduğu bir-posta kampanyasındaki kişiselleştirme yoluyla olabilir.

Güven, müşterilerin geri dönüş olasılığını artırmanın anahtarıdır. Müşteriler ayrıca, güven oluştuğunda verilerini işletmenizle paylaşırken daha rahat hissedeceklerdir. Son olarak, işletmeniz güvenilirliğini hissettirdiğinde marka sadakati oluşturmak çok daha kolay hale gelecektir.

İşletmenizin müşteriye dönük her yönünü güçlendirmek için yapabileceğiniz her şey, değerli bir yatırımdır!

Bültenime Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap