İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Pazarlama

Kupon Pazarlama Stratejisi: Satışlarınızı Artırmanız için 6 İpucu

Kupon Pazarlama Stratejisi: Satışlarınızı Artırmanız için 6 İpucu
+ -

Bir kupon pazarlama kampanyası oluşturmak için tüm farklı faktörleri anlamak, başarılı bir marka için çok önemlidir. Birçok endüstri bunu kullanıyor olsa da, dikkatli bir strateji planlanması zorunludur.

Dijital ve fiziksel kuponlar

Amaçlarını düşündüğümüzde her ikisi de aynı amaca hizmet eder: onları kullanan kişilere indirim sunmak. Amaçları aynı olsa da, dijital kuponları oluşturmanın herhangi bir maliyeti olmadığı için daha ucuzdur. Bu yüzden, sanal versiyonlar çoğu durumda geleneksel sürümleri gölgede bırakır.

Bazı endüstriler kupon kodlarından çok büyük oranda faydalandı

Çevrimiçi kuponların avantajları, kumarhane endüstrisinin 2000’li yılların başında dijital kuponları kullanmaya başlamasıyla dikkat çekti. Endüstride üstel bir büyüme gerçekleşti.

Başka bir örnek ise satışlarını artırmak için sürekli indirim kodları sunan kitapçılar olabilir. Bu kodlar, pek sık satın alınmayan kitapların satışına ciddi bir etkide bulunur.

Kupon pazarlama stratejisinin avantajları ve dezavatajları

Kuponların bir işletme için birçok avantajı vardır. Bunlar arasında satış hedeflerine daha hızlı ulaşmak, müşteri sayısını artırmak, müşteri sadakati sağlamak ve başarı oranınızı takip etme imkanına sahip olmak her almaktadır.

Kullanıcıların kuponları nasıl algıladıkları konusunda her şirketin bilmesi gereken önemli bir bilgi vardır:

 • Tüketicilerin %63’ü daha fazla firmanın kupon sunmasını istiyor
 • Alışveriş yapanların %90’ı bir tür kupon kullanıyor
 • E-posta pazarlama kuponları, gönderilen her e-posta için kâr artışı sağlar

Kuponların tehlikeleri

Kupon pazarlama stratejisinin pek çok avantajı olmasına rağmen, doğru kapılmadığında veya gerekli araştırma yapılmadan yürütüldüğünde sorunlar ortaya çıkabilir.

 • Aşırı kullanıldığında, işletmenin daha düşük bir değere sahip olduğu izlenimi oluşacaktır. Bu, markanın kalitesiz göründüğü veya istenmeyen ürünler sunduğu anlamına gelir.
 • Müşteriler daha iyi bir teklif ümidiyle bekleyeceklerinden, aşırıya kaçıldığında meydana gelebilecek başka bir şey de satışların gecikmesidir.
 • Yaşanabilecek bir diğer sorun ise “alışveriş sepetini terk etme” olarak adlandırılır. Sepet sayfasındaki kupon tekliflerinden dolayı kaynaklanır ve müşteriyi daha cazip fırsatlar aramaya iter. Bunun sonucunda, müşteri başlangıçtaki niyetinden cayar.

Kupon pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?

kupon pazarlama stratejisi oluşturma
i̇lk adım uygunluk kontrolü!

Burada, çevrimiçi satış (e-ticaret) yapan herhangi bir işletme için kupon stratejisi oluşturmaya yönelik bir giriş yapacağız. Belirttiğim her adım, başarılı bir stratejinin temel unsurlarını gösterecektir.

1️⃣ Bu yaklaşımın işletmenize uygun olup olmadığını belirleyin

Herhangi bir kampanyaya başlamadan önce, bu yöntemi kullanarak kullanıcıların platformunuz ve ürünlerinizle nasıl etkileşime girdiğini analiz edin. Bu araştırma, bu tür bir pazarlamanın firmanıza uygun olup olmadığını ve sanal veya geleneksel kuponları kullanmanız gerekip gerekmediğini gösterecektir.

İndirimlerin tüm pazarlara uymadığını ve bazı durumlarda markanızın imajına zarar verebileceğini unutmayın. Bu nedenle, müşterilerin işletmenizi nasıl algıladığına bakmak gerekir.

İlk olarak, mağazanızda hangi ürünlerin mevcut olduğunu görerek başlayın:

 • En kârlı
 • En az kârlı

Ayrıca, mağazanızın alışveriş sepetini terk etme oranına, müşteri sadakatine, satın alma modellerine, en yüksek ve en düşük satış dönemlerine ve tek seferlik müşteri sayısına bakın.

2️⃣ Müşteri kitlenizi anlayın

Başarılı bir pazarlama kampanyası, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini anlar. Bu, müşterilerin kim olduğu ve hangi kalıplara uydukları hakkında kapsamlı bir araştırma ile mümkün olur.

Çevrimiçi veya çevrimdışı mağazanıza gelen kişilerin net bir görüntüsüne sahip olmak istiyorsanız, aşağıdaki bilgileri öğrenin:

 • Yaş grubu
 • Alışkanlıklar
 • Cinsiyet
 • Siyasi tavırlar
 • İlgi alanları
 • Konum

Tüm bu bilgileri bilmek ve bir pazarlama projesi yürütürken kullanmak, dönüşüm oranını artıracaktır. Fakat bu, müşterileri anlamak için buzdağının yalnızca görünen kısmı.

Daima takip edilmesi gereken bazı temel ilkeler, empati, geri bildirimi entegre etme, çalışanlarla konuşma ve markanızın trendlerini belirleme etrafında döner.

3️⃣ İndirimler nerede sunulur?

İnternet, ürünleri tanıtmak ve pazarlama kampanyaları başlatmak için birçok fırsat sunar. Söz konusu kuponlar olduğunda, bunu yapmanın ideal birkaç yolu vardır.

Sosyal medya, büyük kitlelere ev sahipliği yaptığı için birçok olanak sunar ve birçok şirket bu yolu tercih eder. Facebook, Instagram veya YouTube gibi platformlar, erişiminizi katlanarak artıran milyonlarca kullanıcıya sahiptir.

Bir başka etkili yol ise e-posta pazarlamasıdır. Bu tür bir promosyon, halihazırda müşteri olan kişileri hedefler; bu nedenle, şirketin hali hazırda sahip olduğu e-posta listesini kullanır.

Bu şekilde, onları geri getirip uzun vadeli alıcılara dönüştürebilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise gazeteler veya dergiler gibi geleneksel medya biçimleri aracılığıyla kupon dağıtmaktır. Daha önce bahsettiklerim kadar verimli olmasa da, hedef kitlenize ve ne tür medya kullandıklarına bağlı olarak tercih edilebilir.

4️⃣ Hedeflerinizi tanımlayın

Hedef kitlenizi ve kupon kodlarının nerede sunulacağına karar verdikten sonraki adım, kampanyanız için net bir hedef belirlemektir.

Aklınızda net bir hedef olmadan, o pazarlama kampanyasının başarılı olup olmadığını söylemeniz mümkün olmayacaktır.

Bir kampanyanın amacı, işletmeniz için önemli olan herhangi bir şey olabilir. Bu, satışları artırmak, mevcut müşterileri daha fazla satın almaya teşvik etmek veya terk edilmiş alışveriş sepetini azaltmak olabilir.

Kupon kişiselleştirme

Toplanan verilere dayanarak, maksimum verimlilik için farklı gruplarda kullanılan kuponları kişiselleştirebilirsiniz. Yaş, cinsiyet, satın alma alışkanlıkları ve konum bu grupları belirleyen önemli faktörlerdir.

Potansiyel alıcılar ihtiyaçlarına veya isteklerine uygun bir şey satın alabileceklerinden, farklı gruplar için özelleştirilmiş kuponların kullanılması satışları artıracaktır.

Ancak, önceden bazı bilgiler toplandıktan sonra kişiye özel indirimlerin yapılması gerektiğini unutmayın. Bu, pazarınızı bilmek ve onu farklı bölümlere ayırmanız anlamına gelir.

5️⃣ Kuponlarınızı yetkinleştirin

kupon kişiselleştirme
dönüşüm oranlarınızı farklı teşviklerle artırın.

Bir firma, dönüşüm oranını artırmak için kupon pazarlamasını yetkinleştiren başka teşvikler sunabilir. Müşteri ve mağaza arasında daha güçlü bir ilişki kuran en verimli yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Ücretsiz nakliye
 • Hediye kartları
 • Geri bildirim formları
 • Tavsiye bonusları

6️⃣ İlerlemeyi denetleyin

Pazarlama kampanyasını başlattıktan sonra, nasıl geliştiğini sürekli olarak izleyin. Neyin işe yaradığını neyin daha az verimli olduğunu görmek için attığınız adımları dikkatlice analiz edin.

Her insan farklı ve benzersiz alışkanlıklar ve ihtiyaçlara sahip olduğu için her zaman dikkate alınması gereken daha fazla faktör olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Promosyonlarınızın aktif olduğu süre boyunca, maliyet verimliliğine, kuponların belirli bir üründeki satışları nasıl artırdığına ve beklenen sonuçlara nasıl yaklaştığınıza bakın.

Bir kupon pazarlama kampanyasının satışlarınızı hemen artırmayacağını unutmayın. Hayatta faydalı olan çoğu şey gibi, biraz zaman alacaktır.

Sonuç

Kuponların uzun bir süre daha bizlerle beraber olacağını biliyoruz, hayatımıza girişlerinden bu yana giderek daha popüler hale geldiler. Ancak, daha önce de belirttiğim gibi, kupon pazarlama stratejisi her işletmeye uygun değildir.

Bu nedenle, herhangi firma kendileri için neyin en iyisini olduğunu anlamak için derinlemesine bir analiz yapmalıdır.

Bu yönteme uymayan bir örnek, indirimlerden yararlanmayan lüks müşterilere yönelik özel ürünlerdir. Bu durumda, firmanın imajı yüksek kaliteli mamul mallar etrafında oluşmaktadır. Kupon kampanyalarının bu firmanın imajına nasıl bir zarar verebileceğini tahmin edebilirsiniz.

Öte yandan, insanların sürekli satın aldığı ürünler kupon pazarlaması için mükemmeldir. Bu durumda daha iyi teklifler sunarak onları işletmenize çekebilirsiniz.

Son olarak tekrar etmek gerekirse, herhangi bir pazarlama kampanyası yapmadan önce şirketinizin ve rakiplerinizin kapsamlı bir analizinin yapılması gerektiğini unutmayın.

Bültenime Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap