1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
Trendlerdeki Yazı

2022’de pazarlama stratejinizi güçlendirecek 30 YouTube istatistiği

2022’de pazarlama stratejinizi güçlendirecek 30 YouTube istatistiği
+ -

2022’de video pazarlama stratejisinizi geliştirmek istiyorsanız, muhtemelen YouTube hakkında araştırma yapıyorsunuzdur.

Platformun şu anda nasıl kullanıldığını anlamanıza yardımcı olması için bilmeniz gereken YouTube istatistiklerinden oluşan bir liste hazırladım.

İçindekiler

YouTube Demografisi

Bir video pazarlama stratejisine başlamadan önce platformun demografisinin hedef kitlenizle uyuşup uyuşmadığını bilmeniz gerekir. YouTube’un ana demografisinden bazılarını ele alalım.

1. YouTube’un aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı var

YouTube, aylık 2 milyar aktif kullanıcısıyla dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri tarafından ziyaret ediliyor. YouTube’un çeşitli bir kullanıcı tabanına sahip olduğunu ve büyük olasılıkla hedef kitlelerinizle bağlantı kurabileceğinizi varsaymak doğru olur.

2. En çok YouTube kullanıcısına sahip ülkeler

youtube i̇statistikleri: ülkere göre kullanıcı dağılımı
YouTube web trafiğinin ülkelere göre dağılımı

YouTube’un web trafiğinin en büyük yüzdesini %15,6 ile ABD oluşturuyor, onu %9,9 ile Hindistan ve %5,2 ile Japonya izliyor. Kullanıcı sayısına göre ise Hindistan 467 milyon kullanıcı ile birinci sırada, onu 240 milyon ile ABD ve 127 milyon ile Endonezya izliyor. Türkiye ise 50.6 milyon kullanıcı ile onikinci sırada.

3. YouTube’u en çok kullanan yaş grubu: 15-35 yaş arası

15-35 yaş arası internet kullanıcılarının %77’si, 36-45 yaş arası kullanıcıların %73’ü, 46-55 yaş arası kullanıcıların %70’i ve 56 yaş üstü kullanıcıların %67’si YouTube’da.

4. YouTube kullanıcılarının cinsiyet dağılımı

YouTube kullanıcılarının %53,9’u erkek ve %46,1’i kadındır.

YouTube İstatistikleri: Reklam

YouTube, popüler bir sosyal medya reklam platformudur. Pazarlama bütçenizi YouTube reklamlarına harcamanız gerekip gerekmediğini anlamak için bazı YouTube reklam istatistiklerini inceleyelim.

5. YouTube, 2021’in 4. Çeyreğinde 8,6 milyar ABD doları reklam geliri elde etti

YouTube, yalnızca 2021’in dördüncü çeyreğinde 8,6 milyar doların üzerinde reklam geliri üreten, markalar için umut verici bir reklam platformudur.

6. YouTube, 2020’den 2021’e kadar reklam gelirinde %25 artış gördü

youtube i̇statistikleri: reklam geliri
YouTube reklam gelirleri (2018-2021)

YouTube reklam geliri yıldan yıla istikrarlı bir büyüme gösterdi. Platform, 2020’den 2021’e kadar reklam gelirinde yıldan yıla %25 artış sağladı.

7. İnsanların %70’i bir ürünü bir YouTube reklamında gördükten sonra satın aldı

YouTube reklamları işe yarıyor ve istatistikler bunu kanıtlıyor. YouTube izleyicilerinin yüzde yetmişi, söz konusu ürünle ilgili bir YouTube reklamı gördükten sonra ürünü satın aldıklarını söylüyor.

8. 2021’deki en iyi YouTube reklamı Hyundai ve BTS ile yapılan bir işbirliği oldu

2021’deki en iyi YouTube reklamlarının bir derlemesinde YouTube, birinci sırayı Hyundai x BTS – For the Earth’e verdi. Reklam, 105 milyondan fazla kez görüntülendi.

9. YouTube reklamlarına en çok para harcayan şirket: Apple

Mart 2020’den Şubat 2021’e kadar YouTube reklamlarına 237,15 milyon dolar harcayan Apple, YouTube reklamlarına en çok para harcayan şirket oldu.

YouTube İstatistikleri: Arama

YouTube’un içeriğinizin görülmesini sağlamak için kendi algoritması ve arama motoru optimizasyonu kuralları vardır. Şimdi, YouTube aramalarıyla ilgili birkaç istatistiğe bakalım.

10. YouTube, dünyanın en büyük ikinci arama motorudur

YouTube yalnızca Google’ın ardından dünyanın en popüler ikinci web sitesi olmakla kalmıyor, aynı zamanda Bing, AOL, Ask ve Yahoo’nun toplamından daha fazla arama sorgusu üreten, dünyanın Google’dan sonra en büyük ikinci arama motorudur.

Bu durum YouTube SEO’nun ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor.

11. Dünya çapında en çok yapılan 100 YouTube aramasının çoğu müzikle ilgili

Veriler, hem ABD hem de dünya genelinde en çok yapılan 100 YouTube aramasından alındı. Küresel olarak, ilk 100 aramanın %58’i müzikle ilgili.

12. YouTube’daki en iyi 5 küresel arama

“bts”, “pewdiepie”, “asmr”, “billie eilish” ve “baby shark”

Bu beş aramadan üçü belirli YouTube hesaplarıyla ilgili. ASMR, izleyicileri/dinleyicileri rahatlatmaya yardımcı olması amaçlanan popüler bir video türüdür. Ve “Baby Shark” akılda kalıcı bir çocuk şarkısına dayanıyor.

13. İlk 100 aramanın %52’si markalı aramalardır

En çok yapılan 100 aramanın %52’si, belirli müzik sanatçıları veya içerik oluşturucuları içindir; bu, kullanıcıların belirli bir kanalın içeriğini bulmaya çalıştığı anlamına gelmektedir.

YouTube İstatistikleri: Kullanım

Platformun nasıl kullanıldığını anlamak, YouTube’u pazarlama stratejinize dahil ederken size yardımcı olacaktır.

14. İnsanlar her gün 1 milyar saatten fazla YouTube video içeriği izliyor

YouTube yalnızca geniş bir kullanıcı tabanına sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda her gün 1 milyar saatin üzerinde video içeriğinin görüntülendiği son derece etkileşimli bir kullanıcı tabanına sahip.

Doğru video içerik stratejisi ve YouTube açıklamaları gibi optimizasyonlarla her marka videoları için bir hedef kitle bulabilir.

15. Kullanıcılar YouTube ziyareti başına yaklaşık 30 dakika harcıyor

2021 yılının Mart ayında, kullanıcılar ziyaret başına ortalama 29 dakika 37 saniye harcadı. Bu, Mart 2020’ye göre %3’lük bir artış.

16. Kullanıcıların %62’si her gün YouTube’a giriyor

YouTube kullanıcıları aktif ve platformla etkileşim halindedir. Kullanıcıların %62’si siteye günlük, %92’si haftalık ve %98’i aylık olarak siteye giriş yapmaktadır.

17. En popüler YouTube kanalının 200 milyonun üzerinde abonesi var

En popüler YouTube kanalı, 200 milyondan fazla abonesi olan T-Series’dir. Sonraki en popüler YouTube kanalları Cocomelon – Nursery Rhymes, SET India ve PewDiePie’dır.

18. YouTube, ziyaretçi başına günlük 10.9 sayfa görüntüleme alıyor

YouTube’un günlük ziyaretçisi ortalama 10.9 sayfaya erişiyor.

YouTube İstatistikleri: Büyüme

YouTube, kurulduğu 2005 yılından bu yana hızla büyüdü. Son 17 yılda ne kadar büyüme kaydettiğini görmek için birkaç istatistiğe bakalım.

19. İlk YouTube videosu 23 Nisan 2005’te yüklendi

YouTube’un kurucusu Jawed Karim, ilk videoyu platforma yükledi. 19 saniyelik bu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

20. 2006’da Google, YouTube’u 1.65 milyar dolara satın aldı

youtube.com alan adının satın alınmasından yalnızca bir buçuk yıl sonra Google, video paylaşım platformunu 1,65 milyar dolara satın aldı. O zamanlar Google, platformu satın almak için fazla ödeme yaptıklarına inanıyordu. Ancak YouTube reklam gelirinin sadece son çeyrekte 8,6 milyar dolar olduğunu düşünürsek, bu yatırımın karşılığını aldıklarını söyleyebiliriz.

21. YouTube, Ağustos 2007’de video reklamları yayınladı

YouTube reklamları, şirketin neredeyse tüm ömrü boyunca aktifti. Reklamlar, Google’ın satın alımının üzerinden sadece 10 ay geçtikten sonra, Ağustos 2007’de kullanıma sunuldu.

22. YouTube, dünyanın en popüler ikinci web sitesidir

YouTube, dünyadı tüm web siteleri arasında yalnızca Google’ın ardından en fazla trafiği oluşturan ikinci sitedir. Bu, kitlelerin eğlenceden nasıl yapılır videolarına kadar her şey için sık sık YouTube’u kullandığını gösteriyor.

23. YouTube, 100’den fazla ülkede ve 80 dilde mevcuttur

Geniş kullanıcı yelpazesini gösteren bir başka harika istatistik ise YouTube’un 100’den fazla ülkede mevcut olması ve 80 fakrlı dilde yerelleştirilmesidir.

24. YouTube’a her dakika 500 saatten fazla video içeriği yükleniyor

YouTube’a her dakika 500 saatten fazla video yükleniyor, bu nedenle videonuzun görülmesini sağlamak için bir stratejiye ihtiyacınız var.

Bir odak anahtar kelime planlayın, video başlığınızı ve açıklamanızı stratejik olarak oluşturun ve arama optimizasyonunu unutmayın.

Videonuzun hangi konularla ilgili olduğunu belirtmek için hashtag’leri video başlığınıza dahil edebilirsiniz.

25. 51 milyondan fazla YouTube kanalı var

Toplam 51 milyondan fazla YouTube kanalı oluşturuldu. Geçen yıla göre kanal oluşturma oranı %36 artış gösterdi.

Bu 51 milyondan fazla kanalın 306.000 tanesinin 100.000’den fazla abonesi var, 29.000 YouTube kanalının 1 milyondan fazla abonesi var ve 700 YouTube kanalının 10 milyondan fazla abonesi var.

YouTube İstatistikleri: Pazarlama

Şimdi de pazarlamacıların YouTube’u nasıl gördüğüne bir göz atalım. Diğer şirketlerin stratejilerini nasıl konumlandırdığını bilmek, ekibinizin sonraki adımlarına karar vermede yardımcı olabilir.

26. Pazarlamacıların %71’i video pazarlama için YouTube kullanımını artırmayı planlıyor

Pazarlamacıların yüzde yetmiş biri YouTube kullanımlarını artırmayı planlarken, yüzde %72’si platform hakkında bilgilerini geliştirmeyi düşünüyor.

27. Pazarlamacıların %50’si şu anda pazarlama stratejilerinde YouTube’u kullanıyor

Social Media Examiner’ın 2021 sektör raporuna göre YouTube, pazarlamacıların %50’si tarafından kullanılıyor ve bu da YouTube’u video pazarlama için en çok kullanılan platform yapıyor. YouTube’da bir varlık oluşturmak veya bunu sürdürmek, pazarlamacıların diğer markalarla rekabet halinde kalmasına yardımcı olacaktır.

28. Pazarlamacıların %22’si YouTube Shorts kullanıyor

Platformun TikTok ve Instagram Reels’e yanıtı olan YouTube Stories, Kasın 2017’de yayınlandı. Şu an itibariyle pazarlamacıların %22’si YouTube Shorts’u stratejilerine dahil etti.

29. Pazarlamacıların %14’ü YouTube Canlı kullanıyor

YouTube Live, Facebook Live kullanan pazarlamacıların %30’una kıyasla, pazarlamacıların yalnızca %14’ü tarafından kullanılıyor.

30. YouTube, influencer marketing için ikinci en popüler platformdur

YouTube, influencer marketing için en popüler ikinci platformdur. Pazarlamacıların %70’i YouTube’un influencer marketing stratejilerinde önemli bir yeri olduğunu söylüyor. Bu kategorideki en popüler platform ise Instagram’dır. Pazarlamacıların %89’u stratejilerinde Instagram’ı önemli görüyor.

YouTube Pazarlama Stratejinizi Geliştirin

Kitlelerin demografisi ve kullanım kalıpları gibi kriterleri göz önünde bulundurarak pazarlama platformlarınızı iyi kavramanız gerekiyor. Bu yüzden, 2022’de YouTube pazarlama stratejinizi geliştirmenize yardımcı olması için derlediğim YouTube istatistiklerinin işinize yarayacağını umuyorum.


Kullandığım istatistiklere mümkün olduğunca dış bağlantılar ekledim ancak kendi araştırmalarınızda yardımcı olacağını düşündüğüm siteleri de aşağıya bırakıyorum.

Yazı Kaynakları
Statista
YouTube Advertising
SocialMedia Examiner

Bültenime Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap