1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

İşletmelerin Instagram’da Yaptığı Hatalar

İşletmelerin Instagram’da Yaptığı Hatalar
+ -

Instagram’da basit hatalar yapmak işinizi büyük ölçüde engelleyebilir. Bu yaygın hataları ve bunları nasıl düzelteceğinizi burada anlatıyorum.

Sosyal medya trendler, araçlar ve çok daha fazlasıyla sürekli değişirken, Instagram’da güçlü veya zayıf bir varlığa sahip olmak söz konusu olduğunda bu farkı oluşturan özellikler ve yaklaşımlar vardır. Bunların üzerinde duracağız.

Sıkça yapılan Instagram hataları

Instagram’da yapıyor olabileceğiniz hataları ve profilinizi geliştirmek için nasıl uyum sağlayabileceğinizi öğrenmeye başlayalım.

Hata 1: Düşük Kaliteli Görüntüler ve Videolar

Akışınızda gezinirken düşük kalitedeki bir görsel, ilginizi kesinlikle çekmeyecektir. Instagram gibi görsellere dayanan bir platform için bu konu çok önemlidir.

Bazen kaliteli bir fotoğraf veya video elde etmek, birkaç basit düzenleme ile mümkün olabilir. Eğer bu konuda bir bilginiz yoksa veya orijinal fotoğraf içeriği yayınlamayı planlamıyorsanız, stok fotoğraflar kullanabilirsiniz.

Kısacası, fotoğrafınız veya videonuzun beğenilmeye değer olduğundan emin olun. Instagram’da kalitesiz bir fotoğrafı beğenir misiniz? Muhtemelen, hayır, bu yüzden gönderilerinizin takipçilerinizin beğenisine değer olduğundan emin olun.

Hata 2: Düzensiz Paylaşımlar

Tutarlılık, sosyal medyada takipçi kitlesi oluşturmada oldukça önemlidir. Instagram söz konusu olduğunda, kullanıcılara ve mevcut takipçilere çevrimiçi varlığınıza dair bir güven ve beklenti veren bir paylaşım modeli oluşturmalısınız.

Gönderilerinizi planlamanız için birçok farklı yöntem var, Instagram bunu İçerik Stüdyosu platformunda Facebook üzerinden bile sunuyor.

Aylık hedefler belirlediğinizden emin olun, bu planladığınız gönderileri stratejik bir şekilde seçmenize yardımcı olacaktır. Gönderilerinize yön verecek ve takipçileri iş hedeflerinizle ilgilenlemeye yönlendirecek ve teşvik edecektir.

İşletmeniz için sosyal medya içeriği üretme konusunda ipuçları ister misiniz? Bu yazıma göz atın!

Hata 3: Hatalı Hashtag Kullanımı

Bir hashtag’in arkasında çok fazla güç vardır. Ama büyük güç, büyük sorumluluk getirir! 🕷

Bu nedenle yapabileceğiniz en büyük hatalardan ikisi, gönderilerinizde çok fazla hashtag kullanmak veya hiç kullanmamaktır.

Bildiğiniz gibi, hashtag’ler belirli bir hashtag altında yapılan aramalarda gönderinizi kullanıcılara gösterme görevindedirler. Bu yüzden, gönderilerinize ve sayfanıza ilgi ve bağlantı çekmek için bunları kullandığınızdan emin olun.

Hashtag’lerle ilgili tek sorun, tek bir gönderide belirli bir miktarı aştığınızda ortaya çıkıyor. Tonlarca hashtag içeren bir gönderi, o gönderiyi görüntüleyen birisinde spam imajı oluşturabilir.

Öte yandan, hiç hashtag olmayan gönderiler daha fazla kullanıcıya ulaşma şansını kaybedebilir. Hashtag stratejinizde bir denge bulduğunuzdan emin olun.

Yakında hashtag konusu ile ilgili bilmeniz gerekenleri anlattığım ayrı bir rehber hazırlayacağım. Takipte kalın!

Hata 4: Takipçilerle Etkileşime Girmemek

Instagram varlığınızı oluşturmanın tek yolu, sayfanızın takipçileriyle etkileşim kurmak ve onlara olan takdirinizi iletmektir.

Takipçilerinizi sadece ticari bir değer olarak görmeyin. Yorumlarına yanıt verin, gönderilerinizi paylaştıkları için teşekkür edin.

Bu, gönderilerinizle etkileşim kurmak için vakit ayıran Instagram kullanıcılarıyla bir topluluk oluşturmanın en temel yoludur.

Sosyal medyada duyarlı ve özenli olarak bir marka kimliği oluşturma fırsatınız var, bunu değerlendirin.

Hata 5: Görsel Tutarsızlık

İnsanlar artık her zamankinden daha fazla görseller tarafından yönlendiriliyor. Sosyal medyada olmanın getirdiği aşırı görsel uyarımla, işletmeniz her zaman bir kişinin akışında tanınabilir ve göz alıcı olmayı hedeflemelidir.

Konu Instagram’da tanınmak olduğunda bir markanın yapabileceği en büyük hata nedir? Tutarsız görseller paylaşmak!

Bir takipçi hatta rastgele bir Instagram kullanıcısı gönderinizi gördüğünde, markanızla görsel bir bağlantı kurmalıdır. Bu, şirketiniz için genel bir kimlik oluşturur.

Görsellerde kullanılan belirli renkler, yazı tipi türleri ve daha fazlası, bunlar Instagram kullanıcılarının işletmenizi takip etmesi için gereken imajı oluşturacaktır.

Web sitenizdeki bir müşterinin işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için sosyal medya sayfalarınızı görüntülemek istediğini düşünün.

Müşteri, Instagram bağlantınıza tıklarsa ve profilinizdeki gönderiler web sitenizde sunduğunuz markayla uyumlu görünmüyorsa, satın aldığı hizmet veya üründen şüphe duyabilir.

Tüketicilere işletmenizi sosyal medyada takip etmeleri, ürünlerinizi satın almaları ve sonunda sadık müşterilere dönüşmeleri için ihtiyaç duydukları görsel güvenceyi verin.

Hata 6: Analitik de Neymiş?

Instagram gönderilerinizle ilişkili verileri takip ediyor musunuz? Sadece beğenilerden bahsetmiyorum.

Elbette, beğeniler etkileşimin harika bir göstergesidir, ancak gelecek gönderiler için strateji oluşturmanıza yardımcı olabilecek Instagram analizleri de çok önemli.

Instagram analizleri, etkileşimleri, takipleri, erişimi, izlenimleri ve takipçileriniz ve etkileşimleri hakkında bilmeniz gereken çok daha fazlasını anlamanız için gereken bilgileri sağlar.

Takipçilerinizin ve diğer Instagram kullanıcılarının nelerden hoşlanabileceğini tahmin etmeyin bırakın ve bunun yerine onlara istediklerini vermek için analiz edin, stratejiler oluşturun!

Kapanış

i̇şletmelerin sık sık yaptığı instagram hataları
söyleyeceklerim bu kadar gerisi sizde 🤓

Bu yaygın Instagram hatalarını ele almak ve önerdiğim çözümleri uygulamak, işletmenize sosyal medya kullanıcılarının takip etmek ve beğenmek istediği güvenilir, tanınabilir, ilişkilendirilebilir ve eğlenceli bir profile sahip olma fırsatı sunacaktır.

Instagram, sosyal medya ve çok daha fazlası ile ilgili güncel içeriklerimi okumak için bloguma abone olmayı unutmayın.

Bültenime Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap