İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya

Sosyal Medya İçeriği Üretmek için 4 İpucu (Küçük İşletmelere Yönelik)

Sosyal Medya İçeriği Üretmek için 4 İpucu (Küçük İşletmelere Yönelik)
+ -

Sosyal medya içeriği üretmek özellikle küçük işletmeler için zorlu bir görev olabilir. Ancak, içerik fikirleri bulmanın bir oda dolusu ajans çalışanı gerektirmeyen birçok yolu var. Defalarca işe yaradığını gördüğüm birkaç fikri sizinle paylaşıyorum.

Bugünelerde, güçlü bir sosyal medya varlığı, güvenilir bir marka oluşturmanın, öne çıkmanın ve potansiyel müşterilerin ilgisini çekmenin anahtarıdır. Kısa bir süre önce tüketicilerin %43’ünün gerçek bir işletmeyi ziyaret etmeden önce ilgili işletmeyi çevrimiçi olarak aradığını öğrendim, bu ciddi bir rakam. Tüm şirketler sosyal medyada olmaktan faydalanabilirken, özellikle dev bir marka bilinirliğine sahip olmayan küçük işletmeler için bu durum daha da önemlidir.

Bununla birlikte, güçlü bir sosyal medya varlığı, çok zaman alabilen düzenli sosyal medya içeriği üretmeyi gerektirir. Küçük bir işletme veya şirketseniz, sosyal medya için ekiplere sahip olan şirketlerle nasıl rekabet edebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bunun hiçbir zaman adil bir mücadele olmayacağını söyleyebilirim, ancak küçük işletmelerin kendilerini özel kılan şeyleri benimsediklerinde reklam hacamalarına büyük bütçeler ayırmadan sosyal medyada parlayabildiklerine şahit oluyoruz.

İşte yıllar boyunca bireyler ve küçük işletmeler için işe yaradığını gördüğüm bazı fikirler.

1️⃣ Müşterilerinizden (ve Verilerden) Öğrenin

sosyal medya i̇çeriği üretmek için 4 öneri
en iyi performansı gösteren içeriklerinizin ortak noktasını tespit edin.

Potansiyel müşterilerinizin ne hakkında konuştuklarına dikkat etmek, iyi bir başlangıç noktasıdır. İş alanınızla ilgili hangi soruları var? Belirli konular hakkında nasıl hissediyorlar? Bunlar, Instagram’daki soru-cevap veya LinkedIn’deki daha ayrıntılı içerikler için güzel materyallerdir.

Kitlenizin düşüncelerini anlamak için şunları yapabilirsiniz:

 • Sosyal medya sayfalarınızın ve alanınızdaki diğer işletme ve markaların yorumlar bölümünde dolaşın. Hedef kitlenize sorular sormak için Twitter, Facebook, LinkedIn ve Instagram dahil olmak üzere neredeyse bütün platformlarda bulunan anketler özelliğinden yararlanın.
 • E-posta bülteniniz aracılığıyla daha resmi bir anket gönderin, daha fazla geri dönüş alabilmeniz için kısa bir anket oluşturmanızı tavsiye ederim.
 • İnsanların ne tür aramalar yaptığını görmek için Google Trends gibi pazar araştırma araçlarından faydalanın.
 • Mevcut gönderilerinizden hangisinin en iyi performansı verdiğini düzenli olarak değerlendirin. Kitlenizde en çok hangisi ses getirdi? Hangisinde daha çok beğeni, yorum, paylaşım, retweet ve kaydetme var? Aralarındaki benzer kalıpları tespit edin, bu sayede neyin işe yaradığını rahatça söyleyebilirsiniz. (Not: Bir analiz aracı kullanmak, popüler gönderileri daha kolay tespit etmenize yardımcı olabilir.)

Tüm bu bilgileri topladıktan sonra, gözden geçirmek için biraz zaman ayırın. En iyi performansı gösteren içeriklerin ortak noktası nedir? Kitleniz videoları mı yoksa mimleri mi tercih ediyor? İlham veren gönderiler mi yoksa uygulanabilir talimatlar mı daha popüler? Bazı kalıpları ortaya çıkardıktan sonra insanlara istediklerini veren yeni içerikler oluşturun.

2️⃣ Sosyal Medya İçeriği için Haberleri ve Kendi İstatiklerinizi Kullanın

Sektörünüzde neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi olmak size sonsuz içerik ilhamı sağlamasıyla başta olmak üzere birçok nedenden dolayı önemlidir.

Güncel konuları hızlıca ele almak için Twitter listelerinden yararlanabilirsiniz. Alanınızdaki uzmanlar, muhabirler, haber siteleri ve fenomenlerle dolu listeler oluşturun ve ne hakkında konuşulduğunu anlamak için vakit ayırın. Sonrasında neler olup bittiği ile ilgili kendi görüşlerinizi paylaşın. Kendi verilerinizi toplayarak ve bulgularınızı kitlenizle paylaşarak güncel akışa dahil olabilirsiniz.

3️⃣ Perde Arkasını Gösterin

sosyal medya içeriği oluşturma önerileri
instagram hikayeleri ve reels perde arkası içeriğinizi paylaşmak için harikadır!

Tüketiciler, bir işletmenin nasıl çalıştığı ve markanın arkasındaki insanlar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi severler. Basitçe söylemek gerekirse, gösteriyi yönetenleri insanlara göstermek işi insancıllaştırır ve bu oldukça güçlü bir pazarlama aracı olabilir.

Ayrıca, ürünlerinizi veya şirketinizi nasıl geliştirdiğinizi göstermek uzun vadede çok fazla değer katabilir. Instagram Hikayeleri, Reels ve IGTV perde arkası içeriğinizi paylaşmak için harika araçlardır.

Halihazırda yaptığınız operasyonlarınızı filme aldığınız için bu tarz içerikleri oluşturmanız daha kolay olacaktır. İlk içerikleriniz için ilham olması adına çekebileceğiniz birkaç fikir paylaşıyorum:

 • Sizin veya çalışanlarınızdan birinin bir iş günü
 • Ürününüzün üretim sürecinin adımları
 • Çalışma alanlarınızın turları
 • Çalışanlarınızla soru-cevap oturumları
 • Ürününüzü kullanan mutlu bir müşterinin görüşleri

4️⃣ Kolaya Kaçın (Abartmadan)

Elbette, benzersiz fikirler bulmak harikadır ancak web’de gördüğünüz şeyleri yeniden yayınlayarak kendi içerik akışınızı oluşturabilirsiniz. Sektör trendleri hakkında makaleler ve markanızla ilgili ilham verici görseller paylaşmak, çok fazla zaman ayırmadan paylaşım yapmanıza sağlayacaktır.

Küçük bir işletme olarak sağlam bir sosyal medya olanı oluşturmak bunaltıcı gelebilir ancak bunu değiştirmek sizin elinizde. Sadece içeriklerinize odaklanmak için haftada birkaç defa 30 dakika ayırın, başlangıç noktası olarak yukarıdaki ipuçlarından bir veya ikisini seçin, ardından üstüne koyarak devam edin. Alacağınız sonuçlar devam etmeniz için motivasyon kaynağı olacaktır.

Sosyal medya içeriği bulma konusunda sizin için işe yarayan bir yönteminiz varsa bunu benimle ve okuyucularımla paylaşabilirsiniz. Yorum bırakmanız yeterli!

Bültenime Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap