İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Pazarlama

X Kuşağına Yönelik Dijital Pazarlama: 6 Önemli İstatistik

X Kuşağına Yönelik Dijital Pazarlama: 6 Önemli İstatistik
+ -

X kuşağının ciddi bir çevrimiçi satın alım gücü var. Ancak onlara dijital pazarlama yapmak zor olabilir. Nasıl daha fazla X kuşağından müşteri kazanabileceğiniz ve elinizde tutabileceğiniz ile ilgili bilgileri bu içeriğimde paylaşıyorum.

Her kuşağa pazarlama yapmanın zorlukları vardır ve X kuşağı da istisna değildir.

Bu görünüşte unutulmuş kuşağa nasıl ulaşıp sonrasında sadık müşterilere dönüştürürsünüz? Her şey pazarlama stratejinizle ilgili.

Onlara pazarlamanın en iyi yolunu anlayabilmeniz için X kuşağının nasıl alışveriş yaptığı, interneti nasıl kullandığı, haberlerini ve daha fazlasını nasıl aldığı hakkında konuşalım.

X Kuşağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Öncelikle temel bilgilerden başlıyoruz.

X Kuşağı Nedir? Kimler X Kuşağı?

X kuşağı, 1965-1980 yılları arasında doğan insanlardan oluşur. En küçük nesil grubu X kuşağıdır. Küçük bir nesil olmalarına rağmen Türkiye’de 17 milyonun üzerinde X kuşağına ait insan hayatına devam ediyor.

X Kuşağı Özellikleri ve İstatistikleri

x kuşağı dijital pazarlama istatistikleri ve özellikleri
x kuşağı hakkında bilmeniz gerekenler:

Her neslin bizlere işletmeleri nasıl araştırdıklarını ve seçtiklerini öğreten tanımlayıcı özellikleri vardır. Bu özellikleri, bize her kuşağa pazarlamayı ve onlara ulaşmak için hangi kanalları kullanmamız gerektiğini öğrenmek için kullanabiliriz.

X kuşağı hakkında bilmeniz gerekenler:

1️⃣ X Kuşağının %72’si İşletmeleri Araştırmak için İnterneti Kullanıyor

Geleneksel TV ve gazeteleri tercih etmelerine rağmen, X kuşağı hala internetteki işletmeleri araştırma eğilimindedir.

Bu nedenle, TV reklamları, radyo reklamları ve hatta gazete reklamları yayınlıyor olsanız bile, çevrimiçi varlığınızın kusursuz olduğundan emin olmalısınız.

Harika bir TV reklamınız var ancak işletmeniz yanlış bilgiler veya kötü yorumlarla çevrimiçi ortamda kötü görünüyorsa, X kuşağı tüketicileri bunu görecek ve bir rakibe yönelecektir.

X kuşağı dijital pazarlama ipucu: İşletmenizin en popüler web siteleri ve dizinlerde iyi göründüğünden emin olun.

Nereden başlayacığınıza emin olamıyor musunuz? X kuşağının sizi bulabileceği muhtemelen yerler şunlardır:

 • Google’da çıkan sonuçlarınız
 • Kendi websiteniz
 • Popüler çevrimiçi dizinler

Çevrimiçi varlığınızı düzene sokmak için atabileceğiniz ilk adımlar:

 • Web sitenizi yerel arama, mobil ve sesli aramalar için optimize edin
 • Daha fazla çevrimiçi inceleme almaya yönelik çalışmalar yapın

2️⃣ X Kuşağı Sosyal Medyada Aktif

 • %95’i Facebook kullanıyor
 • %35’i LinkedIn kullanıyor
 • %25’i Twitter’da düzenli paylaşım yapıyor

X kuşağının Facebook kullanım yüzdesi çok yüksek olduğundan burası tercih edeceğiniz ilk platform olmalıdır. Veriler ABD bazlı olsa da Facebook kullanım oranının ülkemizde de çok farklı olmadığını tahmin edebilirsiniz. Hedef kitleniz X kuşağı üyelerinden oluşuyorsa, gönderilerinizi onlara göre ayarladığınızdan emin olun ve Facebook reklamları oluştururken bu yaş grubunu hedeflemeyi unutmayın.

X kuşağı sosyal medya pazarlama ipuçları:

 • Facebook sayfanızın hakkında bölümüne bir açıklama ekleyin
 • Adresinizin, web sitenizin, telefon numaranızın ve çalışma saatlerinizin doğru olduğundan emin olun
 • Facebook sayfanıza harekete geçirici bir buton ekleyin
 • Gerekli ise konum ekleyin
 • Facebook incelemelerinizi yönetin
 • Düzenli olarak paylaşım yapın (en az haftalık)
 • Facebook reklamlarını deneyin

3️⃣ X Kuşağı, Tüm Kuşaklar Arasında En Yüksek Marka Sadakatine Sahiptir

Şirketler, X kuşağının sevdikleri markalara sadık olduğunu, bu yüzden onları kapıdan içeri sokabildiğiniz ve onlara iyi bir deneyim yaşattığınız sürece sadık kaldıklarını bildiriyor.

Geri dönen müşteriler, mağaza gelirinin yüzde 41’ini oluşturur, bu nedenle X kuşağı müşterilerinizi sadık tutmak için elinizden geleni yaptığınızdan emin olun.

X kuşağı sadakat ipucu: Bu sadakati, belirli bir miktar satın alma işleminden sonra indirim veya basit bir teşekkür e-postası ile ödüllendirdiğinizden emin olun.

Sürekli müşterilerinize iyi davranır ve onlara harika bir deneyim yaşatırsanız, yalnızca geri dönmek istemeyecekler aynı zamanda muhtemelen daha fazla harcama yapacaklardır.

Sürekli müşteriler, satın alma işlemlerine ortalama olarak daha fazla harcama eğilimindedir ve insanların yüzde 68’i iyi hizmet veren işletmelere daha fazla harcama yapmaya isteklidir.

Bu nedenle, müşterilerinize işletmenize geri dönmeleri için iyi bir deneyim yaşattığınızdan emin olun.

4️⃣ X Kuşağı Mobil Cihazlarını Günde Ortalama 3 Saat Kullanıyor

İster Facebook’ta gezinmek, ister bir işletmeyi araştırmak, haberleri okumak veya YouTube videolarını izlemek için akıllı telefonlarını kullanıyor olsunlar, X kuşağı her gün mobil cihazlarda ciddi bir zaman harcıyor.

X kuşağı için mobil pazarlama ipucu: X kuşağını (veya herhangi bir nesli) hedeflerken web sitenizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olun.

Sitenizi mobil cihazlarda kontrol edin ve aşağıdaki mobil kullanım faktörlerini kontrol edin:

 • Sitenizin mobil cihazlarda hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olun. Aksi taktirde, insanlar sabırsızlanacak ve ayrılacaktır.
 • Kullanıcıların yanlışlıkla dokunmasının önüne geçmek için bağlantı ve butonların yeterli aralıklara sahip olduğundan emin olun.
 • Metnin mobil cihazlarda okunabilecek kadar büyük olduğundan emin olun. (Mümkünse metin büyütme-küçültme butonları ekleyin.)

5️⃣ X Kuşağı Tüketicileri Nostaljiktir

Google, X kuşağının en çok neyi izlemeyi sevdiğini öğrenmek için bir YouTube anketi düzenlemişti. Anketten çıkan ortak sonuç nostalji oldu. X kuşağı, geçmişle ilgili videoları izlemek istiyor:

 • Geçmiş olaylar
 • Eski televizyon reklamları
 • Eski müzikler

Nostalji pazarlama ipucu: Pazarlamanıza biraz nostalji ekleyin. İster bir geri dönüşten bahsederek, ister en sevdikleri TV şovları veya geçmişteki reklamlar tarzında bir video oluşturarak, onları nostaljik hissettirin.

Nostalji onlara daha genç ve kaygısız oldukları zamanları hatırlatır. Pazarlama planınıza bunu dahil etmek bir reklama maruz kaldıklarını düşündürmez ve onları düşündüğünüzü hissettirir.

6️⃣ X Kuşağı Tüketicilerinin %54’ü Markalar ve Pazarlamacılar Tarafından Göz Ardı Edildiklerini Hissediyor

Herkes Y veya Z kuşağına nasıl dijital pazarlama yapılacağını bilmek istiyor. Ancak bu, X kuşağının göz ardı ettiğiniz anlamına da gelmiyor mu?

Belki daha küçük bir nesil oldukları içindir belki de genç nesillerin daha teknoloji meraklısı olduğu gerçeğiyle bir ilgisi vardır.

Sebebi ne olursa olsun, X kuşağını görmezden gelemezsiniz. Bir ton satın alma güçleri var ve markalara sadıklar.

X kuşağı dijital pazarlama ipucu: X kuşağına pazarlama yaparken onların hedeflerine, beğenilerine ve hayattaki yerlerine göre uyarlanmış mesajlar oluşturduğunuzdan emin olun.

Doğrudan onlara konuştuğunuzu bilmelerini sağlayın. Onları daha hoş zamanlara geri getirmek için nostaljiyi kullanmayı veya en azından onları güldürmeyi unutmayın ve onlara reklam yaptığınızı aklınızdan çıkarın.

İşte bu kadar! X kuşağı tüketicilerinize dijital pazarlama yapmak için ipuçlarını kullanın ve işinize tekrar tekrar dönen sadık müşteriler kazanın.

Bültenime Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap