1. Ana Sayfa
  2. Çeviri

Meta Tüm Bu Metaverse Şeyine Uygun Olmayabilir

Meta Tüm Bu Metaverse Şeyine Uygun Olmayabilir
+ -

Diem’i piyasaya sürememesi, Facebook’un son yönelimlerini gözden geçirmesi gerektiğine işaret ediyor gibi.

Meta? Onu pek tanımıyordum.

Facebook Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg, 700 yıl önceymiş gibi hissettiren ancak aslında yalnızca bir (1) mali çeyrek öncesi olan Ekim 2021’in sonlarında, şirketinin sanal bir cennet olan Second Life II: Metaverse vizyonunu paylaştı.

Aynı zamanda Facebook Meta, aslında 700 yıl önce olan 2017’den beri üzerinde çalıştığı Carpe’de olduğu gibi Libra Diem adlı bir stabilcoin inşa etmek için de uğraşıyordu. Libra Diem’in 3D sokak sanatçılarına bahşiş vermek veya müstehcen çığlıklar atmak için kişisel baloncuklar satın almak veya Second Life II’de her ne yapıyorsa kullanmak için kullanabileceğini varsayılıyordu. Ve belki bir gün tüm bunları yapabileceksiniz. Ancak o zamana kadar Libra Diem artık bir Facebook Meta ürünü olmayacak çünkü şirket sonunda bu hayaletten vazgeçti ve kripto şeysini ortaklarından birine sattı.

Meta dış alımlar olmadan başarılı olabilir mi?

Facebook, iş kollarını (Instagram, WhatsApp) şirket içinde büyütmektense dışarıdan satın alma konusunda hep daya iyi olmuştu. Bu denli yeni alımlar yapabilecek paraya sahip olsalar bile yasal düzenleyiciler bu konuda oldukça katı davranıyorlar.

Yaklaşan yeni hükümet baskılarından biri, Amerikan İnovasyon ve Çevrimiçi Seçim Yasası olarak adlandırılan bir şey. Tasarı, Amazon’un kendi diş ipi markasını “diş ipi” arama sonuçlarının en üstüne koyması gibi, teknoloji devlerinin kendi ürünlerini rakiplerinin ürünlerine tercih etmelerini yasa dışı hale getirecek. Mike Bloomberg, bunun hem teknoloji şirketleri hem de müşteriler için kötü olacağı ve inovasyonu ve tüketici tercihini boğacağı konusunda uyarıyor. Ancak ABD’deki hemen hemen her şeyden farklı olarak, bu yasa tasarısı iki partili desteğe sahip, yani gerçekleşebilir. Bunun olma ihtimali Facebook’un sanal cenneti oluşturma ihtimalinden bile fazla.

Bültenime Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap